alt
22 Temmuz 2019

Marka Olma Yolculuğunda Duyguların Önemi!

Arçelik adını duyunca ne düşünüyorsunuz? Ya da Toyota? Burger King desem? Veya Paşabahçe? Mesela MuratBey? Önce günlük hayatta sıkça kullandığınız ürünlerden bir kaçı ile başlayalım. Çay mesela… Hangi çay markasını kullanıyorsunuz? Neden o çay markası… En lezzetli olduğunu düşündüğünüz için mi? Peki, sizce kullandığınız çay markasının bir duygusu olsaydı ne olurdu?

Marka olma yolculuğunun en önemli adımlarından biri markanın duygularını bulmak… Çünkü markaların başarısı bizlerde uyandırdığı duygulara bağlı. Yaptıklarımızdan daha çok hissettirdiklerimiz karşımızdaki kişilerin bize karşı olan düşüncelerini belirliyor ya, markaların da öyle! Markaların müşterilerinde yarattığı duygular; ürünün veya hizmetin daha iyi veya daha ekonomik, daha popüler veya daha teknolojik olmasından çok çok daha fazla kararlarını etkiliyor. Yapılan araştırmaların hepsi bu doğrultuda sonuç ortaya koyuyor!

Markanızın duygusunu belirleyerek logo ve ambleminizi, markanız için kullanacağınız renkleri, hedef kitlenize nasıl sesleneceğinizi veya hizmet ve ürünlerinizin sunumlarını ya da katılacağınız sosyal sorumluluk projelerine kadar markanız hakkında pek çok şeyi kararlaştırabilirsiniz.

Markanızın duygusunu nasıl belirlersiniz?

İşin de en can alıcı noktası bu! Önce sevdiğiniz bir marka üzerinden çalışalım. Sevdiğiniz markanın ürün veya hizmetlerini yazın. Hedef kitlesini ve markanın öne çıkan özelliklerini, sektörünün dinamiklerini ve rakiplerini ekleyin; inceleyin. Sevdiğiniz markanın ismini, logo ve amblemini, marka dilini, sloganını hatta renklerini neden seçtiğini fark edeceksiniz.

Şimdi, sıra sizde: markanızın ürün veya hizmetlerini bir kenara yazalım. Hedef kitlenizi de… Markanızın öne çıkan özellikleri var mı? Marka için marka sahibinin ve çalışanlarının da kişisel özellikleri önemli. Onları da yazalım. Sektörünüzün dinamiklerini not alalım. Bir de rakiplerinize bakalım.

Şimdi, markanızı bir hayal kahramanı olarak düşünün… Markanız nasıl bir hayal kahramanı olsun? Yazdığınız tüm notları değerlendirmeye başlayın.

Creative And More olarak biz kahramanımızı önce “yaratıcılığı” ile konumlandırdık. Ardından “güvenilir” ve “çözümcü” olma özelliklerini ekledik. Ve Creative And More’un duyguları belirlenmeye başladı. Yaratıcılık; markamızın hayalperest ve çalışkan olması demekti. Güvenilirlik; markamızın saygılı ve sorumluluk sahibi olması demekti. Çözümcü olmamız ise deneyim ve aileye önem verir olmamız demekti. Çalışmaya başladık, ortaya çıkan marka duygularımızla web sitemizde de yer alan “Yaratıcıyız. Aileyiz. Güveniliriz. Çalışkanız. Zekiyiz. Hayalperestiz. Deneyimliyiz. Trend yaratırız. Şaşırtıcıyız. Hızlıyız. Dostuz. Dinleriz. Anlarız. Yol göstericiyiz. Güler yüzlüyüz. Dinamiğiz. Herkesi kucaklarız. Vazgeçmeyiz. İlham kaynağıyız. Değer veririz. Doğaya saygılıyız. Sorumluluk sahibiyiz. Misafirperveriz. Eğlenceliyiz. Şanslıyız. Sürprizliyiz. Anı yaşarız. Dakikiz. Pes Etmeyiz.” Biz kimiz? açıklaması ortaya çıktı. Sonra ismimizi, sloganımızı, logomuzu, amblemimiz ve marka dilimizi bu duygulara göre belirledik.

İster yeni bir marka kurmak için ister markanızı yenilemek için bu bilgileri kullanabilirsiniz. Marka yolculuğunuzda başarılar dileriz. Dilerseniz size yardımcı olmaya da hazırız.

Creative And More