alt
29 Nİsan 2020

Blog Neden Önemli? Etkili Bir Blog Nasıl Olmalı?!

İnternet araması yaparken yazdığımız soruların cevaplarının çoğunu blog yazılarından alıyoruz… Hepimiz her gün internette ortalama 4 arama yapıyoruz. İşte, bu aramaların sonucunda da bloglarla karşılaşıyoruz. Zaten bloglar bildiğimiz, öğrendiğimiz ve paylaşmak istediğimiz içeriği aktarmamızı sağlayan mecralardan ve en önemlilerinden biri... Araştırmalar blogu olan markaların ortalama %67 oranında daha fazla potansiyel müşteriye ulaştıklarını, blogu okuyan tüketicilerin %60’ının marka ile ilgili pozitif duygulara sahip olduğunu ve bağlılık hissi duyduğunu ortaya koyuyor.

Başta belirttiğimiz gibi bloglar sorularımıza cevap veren kaynaklar. Bu nedenle de aslında önemli bir amaca hizmet ediyorlar. Ama aynı zamanda web sitenize daha fazla kişi çekmenize yardımcı oluyor; ürün ve hizmetlerinizi daha çok kişinin tanımasını, web siteniz aracılığı ile iletişimde kalmanızı sağlıyorlar.

Markaların web sitelerindeki blog sayfaları internet aramalardan bağımsız olarak da ziyaret edilen sayfalar olarak karşımıza çıkıyor.. Diyelim bir tekstil firmasısınız, blog sayfalarınızda “Yazın serin tutan kumaşlar neler?”, “Hangi renk bana daha çok yakışır?”, “Doğru kıyafet kombini için ipuçları!” gibi başlıklar altında yazılacak bloglar web sitenizi ziyaret edenlerin de dikkatini çekecek ve web sitenizde daha uzun zaman kalmalarına neden olacaktır.

Google gibi arama motorları da blog yazılarını çok seviyor. SEO açısından oldukça işlevsel blog yazıları. SEO da markanızın görünürlüğüne ve markalaşmasına büyük katkı sağlıyor.

Şu rakamlar da “Blog Neden Önemli?” sorumuzun cevabı için:

B2B tüketicilerinin %47’si bir satıcıyla konuşmaktansa 3-5 blog yazısı okumayı tercih ederler. Blog içeriğine sahip siteler, blog içeriğine sahip olmayan sitelerden %55 oranında daha fazla ziyaretçi çekmektedir.

Her yazı blog mudur? Ve her blog etkili midir?

Tabii ki değil… Etkili bir blog için blogun bir kaç özelliği içinde barındırması gerekiyor.

 • Bildiğiniz konuda ve yeni şeyler yazın. Bilmediğiniz konularda yazı yazmak için başka yazılardan ilham alabilirsiniz ama özgün bir şey demiyorsanız yazı olmaktan öteye gitmez.
 • Okuyucuların neyi merak ettiklerini düşünerek blogunuzu hazırlayın.
 • Doğru Türkçe ile yazın, karmaşık bir dil kullanmayın.
 • Başlığınız ilgi çekici olsun.
 • Blogunuza ilgili görsel/görseller ekleyin.
 • Kelime sayısı önemlidir ama sadece kelime sayısı için blogunuzu uzatmayın.
 • Blogunuzda başka bloglarınıza link verin.
 • Doğru anahtar kelimeler kullanın.
 • Blog gibi markalaşma ile de ilgileniyorsanız “Dijitalde markalaşmanın 5N1K’sı!”başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Yazımız için tıklayın.

  Blog konusunda aklınıza takılanlarla ilgili bize ulaşabilir, destek alabilirsiniz. Dijital marka yönetimi konusunda; marka danışmanlığından web sayfası tasarımı ve yönetimine, SM içerik üretiminden tanıtım filmi çekimine, motion grafik üretiminden kurumsal prezentasyon hazırlamaya yanınızdayız, birlikte çalışmaktan mutluluk duyarız.

  Creative And More